Vs.

image

On the left, we have an organic sweet relish. It’s a very tasty relish. It has minimal ingredients, and no high fructose corn syrup, which is apparently extremely difficult to NOT find in a store bought relish. It is a 16oz. jar. It cost me $6.00. Yes, six dollars just to avoid having HFCS in my food (plus, no food dye! )

Now, on the right we have nine 16oz. jars of homemade bread and butter pickles, which can be easily transformed into relish with one pulse of a mini food processor. Cost? Well…

I had the jars and rings already, so I don’t count that. Pickles were 7 dollars (no, I didn’t grow any this year…too burned out after last year). Sugar was around 2 dollars for what I used. Spices around .50. Vinegar around 1.50. So, we’re looking at $1.22 per jar. Total cost? Eleven bucks out of pocket. I don’t count labor, because I enjoy doing it, and I’m not going to sit around and try to figure out propane costs. Still, you can definitely see the benefit of doing it yourself!

One thought on “Vs.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s